« takaisin Tulosta

Sivun sijainti: Etusivu » Luistelukoulut » Info på svenska

HSK's skridskoskola lär du dig lätt konståkningens grundkunskaper. Våra instruktörer har blivit utbildade av Finska Konståkningförbundet. HSK erbjuder bra möjligheter att fortsätta att syssla med konståkning efter det att man har nått bas kunskaper i konståkning. Klubben har tränings grupper för både dom som vill fortsätta med konståkning som hobby men också för dom som vill tävla på högre nivå.


GRUPPER

Barnen är indelade i olika grupper baserat på deras grundkunskaper. Deras handledare kommer att ha möjlighet till att flytta dem till andra grupper beroende på hur snabbt de utvecklas och där de kan få rätt stimulans beroende på intresset och utvecklingsnivån.

Klubbens huvudtränare gör regelbundna besök till skridskoskolan. När barnen är in ett tätt utvecklingstadium bestämmer tränaren vilka som är beredda för förflyttning till mer avancerade utvecklingsgrupper. Föräldrar kan också fråga om det är dags för deras barn att gå vidare.


TRÄNINGAR

För att du ska få det mesta ut ur våra träningar:

  • Du ska räkna med att du behöver tid för klädesombyte och för att sätta på dig skridskor. Tiden på träningen är tiden på isen.
  • Be föräldrarna titta från åskådarläktare. Även de mindre mår bättre av detta eftersom de fokuserar bättre på träningen
  • Var uppmärksam på att inte stiga på isen med sandiga och grusiga kläder. Sand och grus förstör isen och skridskon samt kan orsaka olyckor på isen.
  • Tänk på att använd skydd på skridskobladen när du går med skridskor utanför isen.
  • Torka av skridskobladen noggrant efter skridskoåkning. Då håller skridskorna längre och du undviker rostiga skridskoblad.
  • Lämna godis och tugggummi hemma. Om du äter när du gör övningår på skridskor kan t.ex. godisarna fastna i halsen. Ifall de faller på isen kan det vara en fara för andra.
  • Skriv namn på dina egendom och kontrollera att ingenting lämnas kvar i omklädningsrummet när du åker hem.


UTRUSTNING

Klädsel: För träningar kan du använda kläder som passar till idrott,och som är stretchiga och varma. Täckjacka eller täckbyxor är inte lämplig för träning då de är styva och gör det besvärligt att röra sig. Vinddräkt eller träningsoveraller passar bra för träningar. Det är bra att ha mössa och fingervantar på under träningen.

Skridskor: Det är viktigt att ta hand om växande ben. Bra skridskor stödjer fötterna och riktiga blad är viktiga hjälpredor när du lär dig att åka skridskor. Utvecklingen påverkas av bra utrustning. . Bra skridskor håller sig bättre och kan säljas vidare när barnen växer ut ur dem.

Fråga gärna tränaren om skridskor och skridskoåkning. De hjälper gärna till. Man kan till exempel köpa konståknings skridskor i Skate Shop, Kaupintie 10, 00440 Helsigfors (Lassila), tel. 09 479 119.


AVGIFT

Säsongavgift baseras på hur många gånger per vecka du kommer till skridsko lektion.

Om det är flera konståkare från samma familj får man en 10 % syskonrabatt. Syskonrabatten tas alltid från det billigaste avgift. Var vänlig och markera på medlemsblanketten syskonens namn och ålder. Betalningen av säsongsavgift är ett krav för att delta i lektioner. Avgift ska betalas med bankgiro senaste på förfallodagen.


FÖRSÄKRING

Alla skridskoskolans elever under 15 år är försäkrade av klubben med en gruppförsäkring som gäller för alla Finska konståknings (STLL) medlemsklubbarnas skridskoskolor. Försäkringen är giltig när säsongsavgiften är betalat. För att försäkring ska gälla måste klubben ha barnets namn, personnummer och adress.

Barn över 15 år måste skaffa en egen försäkring genom sin försäkringsbyrå. Det finns konståkninglicenser som passar för barn över 15 år. För att få mer information om försäkringar och licenser kan du kontakta klubbens sekreterare: taitoluistelu@hsk.fi eller 050 320 6957.


VA UPPMÄRKSAM PÅ OFÖRUTSEDDA ÄNDRINGAR AV TRÄNINGFTIDER

Händelserna i ishallen kan orsaka avbokningar eller tids- och/eller platsändringar under sasongen.Vi försöker informera om sådana händelsen per e-post och på vår hemsida så fort vi vet om ändringen. Om du inte har kunnat komma till din senaste lektion bör du titta efter om flera ändringar har skett genom hemsidan eller din instruktör. Fråga alltid om någonting är oklart.


ERSÄTTNING FÖR LEKTIONER

Som regel vill vi gärna att skridskoskolelever går på de lektionerna som de har anmält sig till. Vissa undantag som till ex. på grund av sjukdom, kan tillåtas och de missade lektionerna ersätts på någon annan dag när vi har skridskoskolan. Ta kontakt med din instruktör om du behöver ersätta lektioner.

Myllypuron jäähalli
Ratasmyllynkuja 1
00900 Helsinki
Paloheinän jäähalli
Pakilantie 122
00670 Helsinki
Hernesaaren jäähalli
Hernematalankatu 6
00150 HELSINKI
Malmin jäähalli
Talttakuja 6
00700 Helsinki
Helsingin jäähalli
Nordenskiöldinkatu 13
00250 HELSINKI

9.9.2010 klo 22:29:41